30 päeva tänulikkust

Sandra kirjutab, et:

1. august

Lõhn: peenramaa saaduste lõhn. Lippasin eile aiamaale, et korjata õhtusöögilauale kraami. Tegin rukola-arbuusi salatit, igasuguse rohelise mandiga pitsat ja maasikavett. Korjasin peenralt kokku basiilikut, tüümiani, koukisin kaks punast sibulat, leidsin veel mõned hilisküpsenud maasikad. Mõtlesin, et oleks vaid korvi taibanud kaasa võtta, et rohkem mahutada. Maasikavesi oleks olnud ju veel parem vaarikate ja piparmündilehtede lisandiga. Aga igakord kui olen palja käega kõik need asjad välja kakkunud, siis lõhnavad mu peopesad nii imeliselt! Selle lõhnaga käivad kaasa umbes nagu järgmised vaimusilmapildid: Jamie Oliver ja tema aed, pasta ja saapakujuline Itaalia, kausitäis rohelist, tervisest pakatav rõõsa nahk, vihmaveemärg muru, Eesti suvi jpms. Ja kohe päris ausalt ütlesin toas abikaasale, et on ikka nii TÄNUVÄÄRNE, et meil on selline võimalus käia aiamaal ja võtta omakasvatatut.

2. august

Tehnoloogia: fototehnoloogia! Ma ei pea hetkel isegi silmas mingit peent kunstilist poolt, vaid lihtlabaseid ülesvõtteid. Screenshotte. Live pilte. Pinteresti. E-poode. Telefoni kaamerat. Mul on praeguses pesapunumise melus vaja pidevalt midagi pildina säilitada. Seega jah, mu albumis on näiteks hunnik wc-potte. Aga sama palju ka rõõmsaid, armsaid päevahetki.

3. august

Värv: Minu lemmikvärv on roheline. Ma olen maamärgis ja ma olen sügavalt põõsaste, puude, muru ja muude taimede usku. Siinpuhul ma rohelisel rohkem ei peatu, sest tänasel päeval on tänuväärne värv hoopis hall. Nimelt tegeleme praegu palju ideede ammutamisega ja läbivaks tooniks on hall. Nimelt avastasime selle suurepärase toonina, millega saab igas suunas teisi värve siduda. Mahedast erksateni välja. Näide magamistoast allpool: kollaažil inspireerivad magamistoafotod ja 3D versioonid meie enda omast.

4. august

Toit: olen täiesti hämmingus praegu. Küsisin just küljeluult, kas ta teab, millest tänases teemas kirjutan. Ta ütles ilma pikemalt mõtlemata: “Sibul”. Osalt võibolla on asi selles, et me väisasime just kahte Hiiumaa täitsa võpsikus asuvat kodukohvikut, millest esimeses ma sõin niiiii head ja mahlast sibulapirukat samal ajal kui ülejäänud seltskond sašlõkipraadi vitsutas. Aga tegelikult olen juba sellele (blogikirjutajana) varemgi mõelnud, et mis on mu kõige lemmikum toiduaine köögis. Ja et see on sibul. Tavaline mugulsibul, punane sibul, roheline sibul. Ja siis muidugi ka murulauk ja küüslauk ja karulauk, mis kõik riburadapidi järele tulevad. Minu arust alustan ma kõikide toitude tegemist sibula ja küüslaugu hakkimisega ning oliivõlis praadimisega. Toiduteemadel rääkides ma võin ennast täiesti kaotada, mistõttu mainin lihtsalt suvalises järjekorras – ütleme, et näiteks – kümme toitu, mis esimesena pähe kargavad, kus sibul ja küüslauk kohe käiku läheks: pitsa, sibulapirukas, sibulamoos, pasta, kõrvitsapüreesupp, sibulaga arbuusisalat, sibula ja tomatisalat, sibularõngad, praetud magusaks küpsenud sibul, sügavkülma hakitud roheline sibul mistahes supile.

5. august

Heli: Ma ei saanud ülesandega hakkama. Ei tuvastanud tänasest päevast ühtegi teistest tänuväärsemat heli. Las see olla siis vaikus vaiksel saarel, kus viibin.

6. august

Looduses: käisin täna küll. Matkasime juhuslikult perega metsas, ja mere ääres ka, teisiti saarel ei saa. Ma nimelt olen hakanud vahel puid kallistama. See oli üks pangapealne mets kõrgete mändidega ja kui rahulikult piisavalt peene tüvega mändi kallistada, siis hakkad koos sellega tuules kaasa õõtsuma. Ja kui oled piisavalt uhhuu, siis on see väga vabastav ja äge tunne. Ma valin selle tunde.

7. august

Mälestus: on alles lõuna. Ootan veel pool päevakest, kas ehk meenub mõni eriti tänuväärne mälestus. — Ei meenunud midagi tänuväärset… Korjasin neli tundi üksi põõsarägastikus vaikuses marju ja kuna marjakorjamisega olen nõus olnud alles viimasel paaril aastal, siis ka see ei seostunud tänuväärsete mälestustega.

8. august

Raamat: Aabits

9. august

Koht: köök? Neid kohti, mida ma armastan on palju. Mul on palju kodusid ja nad kõik ootavad mind ja mina igatsen neisse. Seetõttu pean vaatama asja teise nurga alt. Läksin eile peale pikka puhkust tööle ja sain täna üksi kööki nautida ja teha oma äranägemise järgi küpsetisi ja tooteid. Täitsin ekleere, valmistasin mini-Pavlovaid (selle sõnapaariga on mingi keeruline grammatiline värk kindlasti), mille kaunistasin koduste punaste sõstardega, segasin kokku ühe eriti õhulise mandlijahust šokolaadikoogi, katsin tumeda šokolaadi glasuuriga ja mandlilaastude ja marjadega – tordilett sai uhke! Vahepeal serveerisin mõned tortillad 🙂 Ja kuhu ma suundusin kui koju jõudsin? Otse kööki! Pere sai ka kuume torillasid. Ja mahlapott sai uued marjad omale kõhtu. Mahlategu kestab mitu tundi. Nõnda ma oma päevi köögis veedan! Usun, et tänuväärsed on veel nii mitmedki mu ümber.

10. august

Maitse: ma tegelikult täna kokkasin naudinguga küll. Viimasel ajal on neid päevi pigem vähem. Valmistasin kartuli-lehtpeedi kotlette ja risotolaadset metsikut riisi tomatite ja aedubadega ning tõesõna nautisin iga viimset kui maitset, sest nendes roogades oli nii palju Eesti suve sees. Oma aia sibulad ja ürdid ja salatid ja kartulid jpms. Niiet tänane vastus on: olen tänulik Eesti suve maitsele!

11. august:

Pühad: ma ei oska midagi vastata. Pühad on kindlasti tänuväärsed, aga tänasel suvisel päeval ei oska ühtegi teistest eristada.

12. august:

Tekstuur: Möh? Loodan, et tänane päev annab selgust, et sellele vastata. — Ei andnud. Ei suuda olla ka piisavalt loominguline.

13. august

Võimed: olles ise “poolterve” on mul võime näiteks keset sügavat ööd tund aega last paitada kui tal köhast tulenevalt jalg valutab (?), samas pole mul võimet magada pannkoogina kahe higistava keha vahel valutavate puusadega, samas ON mul võime magada juba mitmendat ööd pooleteisemeetri pikkuses voodis (kui poeg on haigena minu isikliku uneruumi üle võtnud). Seejärel on mul võime turtsuda terve hommiku iga ettejuhtuva peale, aga sealjuures ka korruse põetajat mängida: ükshaaval rohud kõrvaltubades haigetele sisse sööta, seejärel piparmùnditee keeta ja serveerida, seadmed desinfitseerida jne. Ilmselt on pilt selge. Aga üldiselt ma usun, et minu tänane ja tegelikult alatine võime on end eraldada situatsioonidest enda rahulolu nimel ja leida aega enda jaoks. Nagu näiteks see, et saan kohe minna joogastiilis hommikule “Toit ja turvatunne”. Üksi.

14. august

Vaade: Ma ei tea. Ilmselt oli kõige tähelepanuväärsem vaade selles igavas olmepäevas see kui poeg kartmatult taeva alla turnis. Aga ühel hetkel kukkus kõhuli vastu maad ka, nii et hing kinni! Siis oli kõige armsam see tunne kui ta mu süles rahunes ja end kallistada lasi. Mu väike liivane hulluke. Vaade tema julgetesse silmadesse kui ta kinnitas, et on jälle valmis tõukerattal rallima.

15. august

Hooaeg või aastaaeg: kuidas saakski sellele teisiti vastata kui augusti keskpaigaks on lõpuks meie maale saabunud soe ja kahtlusteta suvi. Ja inimesena, kes ei tegele päevitamise või rannatamisega, siis ka oma esimesed randid ja punetuse sain mõni päev tagasi marjapõõsaste vahelt!

16. august

Oma kehas: olen oma kehale üleüldiselt väga tänulik, kogu kupatusele. Vähe on ta mind alt vedanud ja alati tuleb kaasa kui koos vaimuga keha tööle panna. Meil on hea kontakt, tean, mis talle meeldib ja mis ei. Täitsa ilus, hea ja tubli keha. Parim, mis mul on!

17. august

Tarkus/teadmine: Veealune duššmassaaž võib olla täiesti imeline kogemus! Tempura sushi on ka imeline.

18. august

Kunstis: (olen jätnud täitmata. Sellest on muidugi kahju, sest kunst ja käsitöö on minu elus olnud alati väga tähtsal kohal. Praegu on vist lihtsalt… Elu)

19. august

Puudutus: lapse silitus. Tugevalt selle järel tuleb tagumikuga kellegi kindla vastas magamine…

20. august

Inimene: Neid on küll palju! Olen tänuväärsetest inimestest ümbritsetud. Aga ilmselt on minu suurim õpetaja ja arendaja mu poeg, seega täna olen tänulik talle. Klišee? Võib ka nii öelda, aga mitte vähem tõsi.

21. august

Laul: Olen paar päeva täitsa juhuslikult kuulanud Norah Jonesi mingeid klassikalisi populaarseid lugusid. Papsil oli üks lemmiklugusid temalt ja kui ma ligikaudu poolteist aastat tagasi proovisin seda laulda, siis muidugi ebaõnnestusin ja klimp oli kurgus, aga nüüd saab seda laulda ka ilma nututa ja proovida mõelda häid asju. Paneme siis Norah Jones – “Sunrise”

22. august

Stoori: Jätsin õigel päeva täitmata, aga ma mäletan, et mõtlesin, et olen kõikidele Rootsi lasteraamatulugudele tänulik. Käesolevale “Emilile Vahtramäelt” ehk kõige vähem, sest ta teeb kohutavalt igasugu pahandusi ja nad muudkui tapavad oma taluloomi 😀 Aga samas eluläheduselt on see siiski hea lugu ja jutustab vanast ajast ja soojadest tunnetest lähedastega. Enim mulle meeldis ette lugeda vist Karlssonit ja Andrus Kivirähku.

23. august

Traditsioon: vaba päeva traditsioon. Vaba päeva traditsioon on selline, kus pean võimaldama endale ja oma neljasele ühe nädalasisese vaba päeva. See oli seekord suisa nii tänuväärne, et magasime hommikul üle kõik varajased töölekohmitsejad ja ärkasime poolteist tundi hiljem kui harilikult. Täiesti eraldi tubades. Nõnda oli meil klapp kogu päeva hea. Kutsusime sõbrad mängima ja puhkasime argimuredest.

24. august

Väljakutse: Noh, ütleks, et praeguses eluetapis on mul väljakutseid jalaga segada küll! Aga tänuväärne… Olen igati tänuväärne taimetoitluse väljakutsele (väljakutsena sai ta alguse; oma aasta tagasi), millest on saanud minu igapäevaelu osa ja mis on mu elukvaliteeti parandanud ja silmaringi väga laialdaselt avanud.

Ei ole ma ühestki kulinaarsest rõõmust pidanud ilma jääma!

25. august

Selle nädala parim hetk: oma lähedaste, tingimustevabade, rõõmsameelsete, elulähedaste, imeliste sõbrannadega tuuldumine kohvikus!

26. august

Väljendusvorm: Kunst ja käsitöö. Tegelikult oli tänane vägagi käsitöövaene päev, aga veel vähem jõudsin ma kokata, laulda või tantsida. Või karjuda vms. Aga kuna ma tegin poolsunniviisilist käsitööd ja õmblesin õe tikitud padjale tagumise poole kanga külge ja tegelikult siiski õmblemist või selle tulemit fännan, siis lähebki see kirja.

27. august

Väike igapäevane asi: no ma olen kindel, et see on minu ema pannkoogid ja pudrud, mis jõuavad letti enne kui minu omad. Mistõttu ma omakorda kindlasti kauem sõba silmal saan hoida. Ega see lõbu enam kaua ei kesta. Seda tänuväärsem see tundub. (Vahel on olnud ka olukordi, kus Troonipärija ärkab kell 07 kõhutühjuse peale üles, mistõttu tirib ta mu silmalauge lahti, et näo pildiga mannaputru saada ja siis ma muidugi olen sunnitud tegema seda ise…)

28. august

Väike asi tänases: ma käisin taaskord võimlemas! Üksi! Period.

29. august

Sõber/pereliige: Minu parim sõber on minu abikaasa. Õnneks on mu heade sõprade ring väga lai (näiteks kauanägemata sõbranna, kes tõi mulle täna Tokumarust täiesti imelise tofu don-i!), aga parima koha võttis siiski härra üle nii 9 aastat tagasi. Olen tema sõprusele väga tänulik.

30. august

Anne: Ma küsisin seda oma neljaselt, et mis mu talent võiks olla, mida ma hästi oskan. Ise arvasin, et sealt võiks tulla mingi lemmiktoit või siis hoopiski toakoristus vms (ei, ma pole sugugi hea toakoristaja, sest mind ei häiri otseselt asjade rohkus ja pungil riiulid, aga kuna ma emalikult igapäevaselt toakoristust (asjade tagasi panemist) nõuan, siis kaalusin ka seda). Mõtles veidi ja vastas, et ma oskan hästi massaaži teha. Mul oli nagu – 😻😻😻. Kui abikaasa oleks seda öelnud, oleks kindlasti “kiida lolli, siis loll teeb” selle taga olnud, aga Troonipärija suust oli see küll väga tõene! Puudutused on minu jaoks nii tähtsad (koht, kus olla ka tänuväärne oma emale, kelle jaoks puudutus ikka tähtis on olnud). Tegingi pojaga selle peale ühe massaažiseansi. See on juba puht sellepärast nii mõnus, et toimub üks väga harvasid nähtusi: rüblik lamab rahulikult ja vaikselt, kuulab, mõtleb ja mõmiseb!

2 comments

    1. Lahe! Ma ise ei täheldanud, et see oleks olnud eriline enda avamise postitus, aga … vbl sellepärast hoopis ongi!

      Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s