Tegelikult täiega positiivne postitus

Hanna kirjutab, et:

Pärast teatud vanuse saavutamist on jube raske tekitada endas seda maadmurdva esmakordse avastuse tunnet, mis lapsepõlves põhimõtteliselt iga nurga taga ootas. Või noh, olgem brutaalselt ausad, sellist üllatust nagu esimest korda lund nähes vaevalt enam kunagi tuleb — kogu maailm on lihtsalt liiga spoilereid täis. Isegi kui tegemist on täiesti uue kogemusega, siis üldjuhul on ikka enam-vähem teada, mida oodata. Aga isegi selliseid väiksemaid heureka-hetki jääb paratamatult üha vähemaks, sest üha rohkem asju saab lihtsalt juba tehtud ja ära kogetud.

Uued inimesed võivad selliseks avastuseks olla. Satud üle laua kellegagi vestlema ja jääd teda päriselt kuulama või läheb keegi ootamatult sinu iroonia ja sarkasmiga kaasa. Kurat, kaudselt kvalifitseerub siia kategooriasse isegi uus ilus silmapaar kinoekraanil (tervituste ja vabandustega Scott Eastwoodile, kelle filmi poolepealt ma pidin täna lahkuma, sest see oli lihtsalt liiga pikk ja ma pidin juba järgmises kohas olema). Aga tegelikult on ju ikkagi nii, et vanuse edenedes muutub enese piisavale avatusele sundimine ka aina raskemaks ja sellega seoses ka need uued erutavad inimkontaktid aina harvemaks. Niisama omaettegi on täitsa hea, eksole, ja pealegi on elu õpetanud, et maailmas on ka nii palju tüütuid ja mõttetuid inimkonktakte (täna just kuulasin Viru ringil tänava ületamist oodates, kuidas kaks jube stiilset vanemat prouat minu kõrval kedagi oma ühist tuttavat siunasid, kes pidevalt pidi jube lolle küsimusi esitama, no ikka nutmaajavalt lolle), et nõuab korralikult jaksu, meelekindlust ja head motiveeritust, et sealt vahelt need pärlid kätte saada. Ja no kus vanainimesel see jaks ja meelekindlus.

Uutel kohtadel on ka potentsiaali maailma avardada ja silmi avada. Mulle meeldib reisides lihtsalt ringi uitada ja üritada näha ja aru saada, kuidas inimesed minu külastatavates kohtades elavad. Majad ja mäed ja mälestusmärgid on ka toredad ja huvitavad tihtipeale, aga need on siiski lihtsalt asjad. Kõige ehedam ja ägedam emotsioon tuleb ikkagi sellest, kui ma suudan endale ette kujutada, milline oleks minu enda igapäevaelu, kui ma selles kohas elaksin. Mis oleksid need praegu minu jaoks eksootilised asjad, mis oleksid sellisel juhul täiesti tavalised. Need kohad, kus ma olen seda suutnud teha, on minu jaoks erilisemad. Ja siiski, lisaks sellele rikastavale emotsioonile käib reisimisega alati kaasas ka kõvasti jama ja sehkendamist ja pidevat kontrollimist, kas su rahakott on ikka alles või mingi kavala nipiga juba tuuri pandud (kuigi tegelikult on mu rahakott tuuri pandud ainult ühel korral, 1998.aastal Budapesti trammis).

Millega jõuamegi sinna, kuhu ma tegelikult kõige selle heietamisega jõuda tahtsin. Muusika. Kuigi seda on juba nii palju kuuldud ja avastatud. Kuigi ma ikka mõnikord leian ennast südamepõhjast kahetsemas, et ma mingi konkreetse loo olen juba ära kuulnud ja enam kunagi seda päris esimest korda kuulda ei saa. Kuigi maailmas on ka nii jube palju nii jube halba muusikat. Siis ikkagi on muusika see kõige lihtsam, praktiliselt ainuke moodus, kuidas mul hetkega silm särama ja kohtlane naeratus näkku saada. Midagi uut ja vaimustavat kuulda on ikka üsna maagiline tunne. Shazam on sellesmõttes küll taevalik leiutis, muidu mul oleks ilmselt iga natukese aja tagant süda murtud, sest Kuri Saatus on mind jälle mõnest muusikalisest avastusest igaveseks lahku viinud. Samas muidugi oleks palju vähem neid borderline liiklusohtlikke olukordi, mida ta tekitan fooride taga kiirustades shazammivaid vahendeid kotist välja kiskudes ja neis äppi otsida ja käsitleda surkides.

Üleeile Jazzkaare publikus istudes jõudsin vilksamisi jälle kõigele sellele mõelda, sest muusika oli lihtsalt nii hea ja ma kuulsin seda päris esimest korda (ja esitaja ei olnud ka üldse paha silmale vaadata sealt neljandast reast).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s